Štěpánský rybník: brdský windsurfový ráj

Kamarád mi vyprávěl, jak tuhle roztrhal draka a zamotal šňůry do křoví. Když jsem se ho ptal na, jaké louce se zas rozbil? Povídá mi: „Kdepak na louce, kamaráde, na rybníku jsem byl kajtovat. Tady za kopcem na Štěpánu. Dá se tam skvěle zajezdit. Lidi tam lítali vzduchem.” Popravdě jsem mu moc nevěřil, protože jsem nikdy dříve neslyšel, že by se dalo v Brdech surfovat. Tak jsem kouknul na internet a ona to byla pravda.

DSC_0158
Zasurfovat si kousek za barákem mě hrozně lákalo, tak jsem začal hlídat předpovědi a netrvalo to ani moc dlouho, když hlásili foukání. 5 m/s není sice žádný hukot, ale na seznámení určitě dobrý. Takže jsme vyrazili.
Štěpánský rybník se nachází 50 km od Prahy směrem na Plzeň na exitu 50 směr Mýto (v outdoormapě tady). Nejlepší přístup k vodě je od vesnice Cheznovice. Asi 300 m za Cheznovicemi odbočuje doprava polní cesta. Naše 4×4 si s ní hravě poradilo, ale podle aut, která jsme potkali, by to neměl být problém i pro normální osobák. Po této cestě dojedete k chatovému táboru, pod kterým je první nasedací plážička.

S pendolínem v patách

Tahle plážička je vhodná především pro kajtaře. Je tu dostatek místa pro natažení draka, ale přístup k vodě je trochu zarostlý. Když za táborem odbočíte vlevo, dojedete k druhému táboru, pod kterým se nachází druhá pláž. Ta je jako stvořená pro surfy. Dostatek místa na složení plachty a pohodový přístup k vodě.

Na Štěpánu se nejlíp jezdí, když fouká západní vítr. V tomhle směru totiž nejsou žádné překážky, které by vítr rozbíjely. Pro aktuální předpověď můžete mrknout na Windguru. V létě je to s větrem takové všelijaké. Chvíli jedete ve skluzu a najednou zase nic. Nesmíte to ale hned vzdávat. Rozvalte se hezky na pláži, a když začne foukat, tak rychle na vodu.

Ve všední den jsme měli rybník sami pro sebe, ale o větrném víkendu už nás jezdilo víc. Rybník je ovšem dost velký a místa je dostatek. Když zrovna nefičí a nemáte plné ruce práce, můžete mávat kolem projíždějícím pendolínům.

Leave a Reply