Sněhové zpravodajství Brdy 7.1. + předpověď na víkend

Sněhové zpravodajství Brdy 7.1

Tak jsme se po dlouhé době zase dočkali sněhu na Brdech. Dokonce je ho tolik, že přímo vybízí na běžky. Abyste nemuseli nejdříve vyrazit pěšky okouknout situaci a vyptávat se ostatních lyžařů, jak to vypadá na vrcholech, přinášíme vám sněhový report i s fotografiemi. Předpověď navíc slibuje mráz, takže sníh vydrží minimálně do víkendu.

Letošní první běžkování na Brdech jsem začal v Orlově, kde napadlo až 15 cm sněhu. Rozhodl jsem se jet na Tok a Houpák, což je jedna z nejoblíbenější tras u nás na webu. Mapu a popis trasy naleznete zde.

Nazout běžky můžete hned v Orlově na parkovišti, kde je cesta hezky ujetá a až k hájovně na Slanině se dá i bruslit. Bruslit můžete i dále na Slaninské cestě směrem k Piláku, ale zde jsou vyjeté koleje od aut, takže je to trochu náročnější. Navíc se jedná o první sníh, který nemá základ a hůlky se tak propichují až na asfalt. Nové hroty tedy nechte doma.

Slaninská cesta od hájovny

U Pilské nádrže mě příjemně potěšilo zjištění, že ani cesta na Láz ani na Obecnici není protažená. Můžete tedy bez problémů vyrazit i na 13km trasu přes Skelnou Huť, o které se dočtete zde.

Od Piláku pokračuju ve vyjeté koleji od aut na Obecnické sedlo a dále po Kaňské cestě, kde koleje končí, což je příjemná změna. Nicméně cestou zpět jsem zjistil, že už i Kaňská je projetá autem.

Cesta z Pilské k Lázu

S přibývajícími výškovými metry přibývá i sněhu, takže na Čihadelské cestě až k Carvánce je slušná nálož a musím si prošlapávat stopu hlubokým sněhem. Za vrcholem Toku potkávám prvního běžkaře a můžu se tak až na Houpák svést v prošláplé stopě.

Houpák

Z Houpáku zpět jedu opět přes Tok, ale k Piláku pokračuji po Čihadelské cestě, která je ujetá několika auty a pěkně to dolu sviští až to byl i trochu adrenalinový sjezd.

Lesní cesta Kaňská

Jak můžete vidět tak na Brdech je sněhu dost a pokud nemůžete vyrazit hned zítra, tak vůbec nezoufejte. Podle předpovědi sníh vydrží i přes víkend.

Předpověď počasí pro Brdy