Do Brd autobusem i o víkendu

S účinností od 6. srpna 2016, zavádí město Příbram na lince 5A MHD nový spoj, určený především těm, kteří se chtějí podívat do Brd, ať už na výlet nebo třeba na houby a nechtějí se omezovat vlastním autem. O sobotách, nedělích a státem uznaných svátcích bude vyjíždět linka 5A MHD Příbram vždy v 9.00 hod z autobusového nádraží v Příbrami po trase: Čs.armády, Na Cihelně, nám.17.listopadu, Kladenská, Bř.Hory-nám.J.A.Alise, rozc.Zdaboř, stadion 1.FK, Lazec, Kozičín, Orlov, Staré Podlesí, Kaufland, aut.nádraží. Obslouží tak strategicky důležitá východiště do Brd – Lazec, Kozičín, Orlov a Podlesí.

Východiště Kozičín

Na rozdíl od dob nedávných už ale nenechá výletníky na holičkách, ale zase se pro ně vrátí odpoledne. V 15.07 je vyzvedne v Podlesí, v 15.12 v Orlově, v 15.20 v Kozičíně a v 15.22 v Lazci. Přes Březové Hory a sídliště pak pojede zpět na autobusové nádraží.

Nejvýš položená městská část, Orlov, pod svahem Třemošné tak přestane o víkendech fungovat jako past, kam šlo sice dopoledne městskou dopravou dojet, ale zpět už musel výletník po svých nebo taxíkem, a nebo musel jet vlastním vozem. To mu ale komplikovalo případné posezení v příjemné restauraci Na Samotě u lesa v Orlově, nebo v Pivovaru Podlesí.

Turisté nebudou vázáni také na jediné východiště do Brd, ale mohou jich využít a kombinovat hned několik. I to je dobrá zpráva pro ty, kterým nevyhovuje nutnost vracet se vždy na místo, odkud na výlet vyrazili.

Nový spoj se zavádí zatím zkušebně od 6.8. do 30.9. Věřím, že se osvědčí, místní i cizí návštěvníci města si na něj zvyknou a bude možné jej provozovat trvale. Vždyť v zimě by to byla nejlepší možnost, jak se pohodlně a bezpečně dostat s běžkami do Orlova, kde už zpravidla bývají dobré sněhové podmínky.

Autor: Pavel Čámský

 

Leave a Reply