Co přinese vodákům zrušení vojenského újezdu Brdy

Tak už je to definitivní. Zákon o zrušení vojenského újezdu Brdy a následném vzniku CHKO prošel všemi schvalovacími procesy a liduprázdným Brdům začaly odtikávat poslední měsíce. Ministři se už schází se starosty a vyjednávají proces zpřístupnění. Co to ale znamená pro vodáky?

Brdy sice nejsou žádné velehory, ale nějaká ta voda z nich také teče a při jarním tání se tu dá moc pěkně zapádlovat. Ty, co by na Nový rok čekali u hranic vojenského prostoru s tím, že budou mít spoustu prvosjezdů, však musím zklamat. To, že byl do brdských hvozdů zakázaný vstup, neznamená, že se tyto potoky nejezdily. Místní dobře věděli jak to v „prostoru“ chodí a jízdu na rozvodněných potocích si nenechali nikdy ujít.

outfanatic_1207_1053_1

Po Padrťáku okolo Němých

Tím největším a nejhezčím potokem je rozhodně Padrťák pro mnohé známý jako Klabava. Padrťák je nazývaný podle Padrťských rybníků, ze kterých odtéká. Povodí Padrťáku odvodňuje podstatnou část Brd, a proto se na něm nejrychleji projevují přívalové deště.

Když tedy strážce Brd Fabián dá vodu, můžete si zde sjet krásnou WW II v liduprázdném lese. Charakter Padrťáku je svižně tekoucí a kontinuální dvojčička mezi stromy. Pokud je vody opravdu hodně můžete nasednou u silničního mostu na cestě od Tří Trubek k Padrťským rybníkům (v outdoormapě zde). Při plavbě zpět k loveckému zámečku Tři Trubky budete muset přenést jeden stavidlový jez.

Pokud je vody méně, nasedá se nad soutokem Padrťáku a Třítrubeckého potoku (v outdoormapě zde). Třítrubecký potok vytéká z tzv. údolí „U Němých“, které dostalo svůj název podle tajného vojenského objektu, o kterém nesmí nikdo mluvit. Odsud Padrťák ještě pěkně teče až do Strašic. Tady voda teče v navigaci a padá přes nenápadný stupínek s hladovým válcem, na který je dobré si dát pozor. Tento úsek je na Padrťáku rozhodně nejzajímavější, ale pokud ještě nemáte dost, můžete pokračovat až do Dobříva. Tady už potok neteče tak svižně, ale jízdu vám sem tam zpestří nějaký ten jízek.

outfanatic_1053_P1120267_161759344955d7007f02f8f

Po Červěňáku pod hradbami Valdeku

Když deště vydrží déle, naplní se i koryto Červeného potoka, který teče do Hořovic. Červeňák je výrazně užší než Padrťák, ale zábavu si na něm také užijete. Nasednout je nejlepší u mostu pod hrází Velkého rybníka (v outdoormapě zde). Pokud byste ovšem měli opravdu štěstí a napršelo hodně, můžete nasednout nad tímto rybníkem. Chytit vodu tady je ovšem otázka pár hodin, než zas odteče. Nad rybníkem potok kopíruje silnici a jsou tu nízké mosty, na které si musíte dávat pozor.
V úseku pod rybníkem, žádné stálé nebezpečí nehrozí, jen si musíte hlídat spadlé stromy. Charakter Červeného potoka je meandrující dvojčička protékající pod hradbami zříceniny hradu Valdek ze 13. století. Nejhezčí peřej je na začátku vesnice Neřežín. Jde o takový pěkný esíčkový průskok. Za touto peřejí vplujete do vodní nádrže Záskalská, kde můžete plavbu ukončit nebo si užít ještě trochu toho adrenalinu na přepadu rybníku, o kterém jsme psali zde.

Padrťák a Červeňák jsou asi ty největší perly doposud zakázaného území Brd. Doufejme tedy, že si už v lednu budeme moci na těchto potocích legálně zapádlovat. Ale uvidíme, co na to řeknou ochranáři a správci budoucího CHKO.

Leave a Reply