20km běžkařská trasa okolo Padrťských rybníků vhodná i na skate

Padrťské Rybníky

Je osm hodin, když se mé hůlky zakusují do sněhu v Míšově. Sluníčko se teprve rozkoukává na obzoru a hospodský se připravuje na otevíračku. Ještě dojedu pozdravit bystu Járy Cimrmana a už vyjíždím vstříc bílé stopě. Tedy spíš uhlazené silnici, protože dneska chci bruslit.

Padrťské Rybníky

Z Míšova jedu po červené turistické značce. Mrzne jak v ruském filmu, tak do toho pořádně dupu, abych se zahřál. Když ale vidím, jak se ke mně derou paprsky slunce na horizontu, musím zastavit a vyfotit si to. Po dvou kilometrech dojíždím na křižovatku. Červená odbočuje doprava, ale já jedu doleva směrem na Trokavec.

Těsně před Trokavcem se ale stáčím zpět po cyklotrase č. 2273. Ta mě vede mezi skalkami rozesetými všude kolem k vrcholu Okrouhlík a dále kolem skály Marie Terezie až k hořejšímu Padrťskému rybníku.

Padrťské Rybníky

Zde musím zastavit a užít si tu úžasnou atmosféru. Nikde nikdo, všude ticho a sníh se krásně třpytí pod jasnou oblohou. Chvíli fotím, ale pak foťák zase uklidím a jen si užívám krásu pomíjivého okamžiku. Po chvíli se do mě dává zima, a tak do toho zase šlápnu.

Poznámka: Padrťské rybníky byly původně vybudovány k chovu ryb. V roce 1670 zde vznikla železná huť. Protože toto místo bylo pro hutnictví velmi příznivé, osada se velmi rychle rozrůstala a brzy zde vznikla i škola. Na konci 19. století zdejší hutnictví upadalo a Padrť se začala stávat oblíbeným výletním místem. V letech 1952 byli obyvatelé Padrťě nuceně vystěhováni.

Pokračuji po červené značce k dolejšímu Padrťskému rybníku. Silnice je krásně uhlazená, tak to sviští jak na biatlonovém závodě, ale Gábině bych stejnak asi nestačil, a zdejší střelnice je spíše pro děla než pro malorážky.

Přes hráz dolejšího rybníku pokračuji směrem na Přední Záběhlou, ale na hřbetu se odpojuji na lesní cestu Altánská. Ta mě vyvede až na Teslínskou, po které pokračuji doprava směrem na Teslíny. Probíhá zde těžba, takže je silnice místy posypána, ale vždy jen tak 10m kousky. Proti slunku je ale spatřuji až na poslední chvíli. No nic, moje brdské běžky něco vydrží.

Padrťské Rybníky

Před Teslíny odbočuji doprava na Břizkovec. Zde už se nedá bruslit, takže ten, kdo chce dále bruslit, musí pokračovat do Teslín a dále po zelené. Já se na zelenou napojuji kousek před Břízkovcem a dále sjíždím zpět na červenou a po ní do Míšova. Po červené už mi cesta utíká rychle, protože mě žene myšlenka na grilovanou krkovičku v místním vyhlášeném grilu.

Poznámka: Vrchol Břízkovec se proslavil zejména díky tomu, že zde měl stát radar americké protiraketové obrany. „Kóta 718“ se tak stala cílem vládních delegací, ale i d emonstrantů, kteří toto místo chránili svými těly připoutanými v korunách stromů. 17. září 2009 nakonec Barack Obama telefonicky oznámil, že Spojené státy od záměru radaru v Brdech ustupují.

Další fotografie naleznete na našem Facebookovém profilu. Trasu si můžete stáhnout v souboru GPX zde a další trasy naleznete v interaktivní mapě.


Leave a Reply